Lokalita našeho kamenolomu v Bzové

Bzová je vesnice ležící ve Zlínském kraji, v okrese Uherské Hradiště a spadá pod město Bojkovice, od kterého leží asi 2,5 km jižním směrem. První písemná zmínka o Bzové pochází z roku 1377. Součástí města Bojkovice je Bzová od roku 1980.

Bzová

Malé město Bojkovice leží ve Zlínském kraji, v okrese Uherské Hradiště, na soutoku říčky Komenky a řeky Olšavy. Dominantou zajímavého města je zámek Nový Světlov nádherným parkem. Okolí města zpříjemňují vrcholky Bílých Karpat a chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty. Majitele aut jistě zaujme informace, že tudy prochází silniční komunikace vedoucí z Uherského Brodu přes Vlárský průsmyk na Slovensko. Nad městem se rozprostírá velký les, který je využíván chataři. Rezervoárem vody pak je vodní nádrž Kolebač, nacházející se severním směrem od města. V Bojkovicích žije v současnosti více než 4 600 obyvatel na území o katastrální výměře 41,85 km².

Osudy Bojkovic jsou spojeny s historií středověkého hradu, který nechali vybudovat na konci 15. století bratři Landštejnové. Osada samotná je pak poprvé připomínána v roce 1362, kdy náležela k světlovskému panství. V průběhu 15. století byla povýšena na městečko a došlo k výstavbě farního kostela.

Z několika cechů se nejvýrazněji vyprofiloval ten sladovnický. Z majetku pánů z Potštejna se Bojkovice vymanily na konci 16. století a Václav Tetaur v roce 1592 osvobodil podsedky v Bojkovicích od robot a dalších povinností.

V celém 17. století zažívaly obyvatelé Bojkovic útrapy válečných konfliktů v nebývalé míře. Ničivé byly především nájezdy uherských vojsk v letech 1663, 1683 a 1704-1705. Během následujících několika desítek let se však z městečka stalo významné středisko světlvoské a lesní velkovýroby. Dalším prosperujícím oborem bylo soukenictví. V první polovině 19. století zde zahájila činnost železná huť. Pikantností je velká skupina zvěroklestičů, kteří vyjížděli za prací do sousedních států. Během druhé světové války zde působila partyzánská skupina, napojená na partyzánskou brigádu Jana Žižky. Statut města obdržely Bojkovice definitivně v roce 1965.

Věděli jste, že...

Elektrifikace obce se prováděla v roce 1935. Pošta byla v obci zřízena v r. 1950. V současné době musí využívat občané Bzové služeb pošty v Bojkovicích. Jediná silnice, vedoucí z Bojkovic přes Krhov do Starého Hrozenkova, byla v prostoru obce vybudována koncem 19. století. Pravidelná autobusová doprava s Bojkovicemi začala po II. světové válce.